PLAVBY PLŤOU – VÁH

 

plte_vah

[10 km]

Romantickú plavba, 10 km od Bezovca, na tradičnej drevenej plti s čalúnenými lavicami a operadlami zabezpečujú dvaja pltníci oblečení v piešťanských krojoch.

Nezabudnuteľný zážitok na vás čaká z romantickej plavby plťou po najdlhšej slovenskej rieke Váh, ktorá trvá približne 2 hodiny. Plavba sa začína v úseku blízko obce Horná Streda, 300 m pod diaľničným nadjazdom.

Trasa plavby dlhá 9 km sa končí v Piešťanoch pred hotelom Magnólia. Na plti sa môže prepravovať 12 dospelých osôb, ktoré sedia na pohodlných čalunených laviciach s operadlami. Konštrukcia plte je schválená Štátnou plavebnou správou v Bratislave. Splav zabezpečujú dvaja pltníci, oblečení v piešťanskom kroji, ktorého charakteristické črty sú srdce a tulipán, vyšité na bledomodrom súkne. Biela košeľa je zdobená žltou výšivkou na rukávoch. Rieka Váh dostala pomenovanie od latinského slova “VAGUS”, čo znamená túlavý, blúdiaci. Jedna z povestí hovorí, že všetky rieky sveta mali presne určený smer toku, len Váh tečie kadiaľ chce. Rieka vzniká sútokom Čierneho a Bieleho Váhu pri obci Kráľova Lehota v nadmorskej výške 665 m. Jej celková dĺžka je 351,3 km. Ústie rieky sa nachádza v Komárne, kde sa vlieva do Dunaja. Do Váhu pramení niekoľko menších riek, ako sú Orava, Turiec, Rajčianka, Kysuca. V minulosti bol Váh prudký a jedovatý, teraz je zregulovaný a je na ňom vybudovaných 21 významnejších vodných diel, ktoré produkujú 1645 MW elektrickej energie..

 

Web: www.plte.szm.sk